Štvordňový projekt MiniErasmus ponúka stredoškolákom jedinečnú príležitosť nahliadnuť do fungovania nimi vybranej fakulty a na vlastnej koži vyskúšať prednášky a život v meste. Celý projekt sprevádzal aj pestrý program plný workshopov, hier a nechýbali ani návštevy firiem, neziskoviek a plno príležitostí na networking – spoznávanie nových ľudí a nadväzovanie kontaktov, ktoré môžu byť v budúcnosti užitočné. 

“Rozhodne mám teraz lepší prehľad o vysokých školách, spoznala som nových ľudí a vyskúšala nové veci, skúsila si na tri dni život v Bratislave a bolo to fajn. Určite pôjdem znovu, aby som zistila ešte viac.”

– Abe, 18

Tento rok sme 492 účastníkom ponúkli široký výber fakúlt vysokých škôl v troch slovenských mestách – Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach -, kde si každý našiel to pravé pre seba.

“Veľmi sa mi páčil výber predmetov, ktoré nám na škole ukázali – vybrali niečo z každého odboru, tým pádom sme si mohli vyskúšať všetko, čo daná fakulta ponúka.”

– Tamara, 19 

Okrem študentského života zažili účastníci super program – formálny aj neformálny. Na oficiálnom otvorení nás všetkých prekvapil Bekim a účastníkov privítal aj poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Exkurzie do firiem boli vzácnou skúsenosťou a nahliadnutím do fungovania rôznych organizácií. Nechýbal ani scavenger hunt, bowling, agilná hra od Slovak Telekomu, workshopy na tému Biznis a Peniaze a Mentálne zdravie či diskusie na environmentálne témy.  

“Mne sa na projekte najviac páčilo, že som mohol byť na prednáškach práve s tými študentmi, ktorí tam študujú, a reálne vidieť ako prebiehajú a čo môžem od vysokoškolského života očakávať. Skvelé boli aj návštevy firiem, ktoré nám priblížili možné uplatnenie z danej fakulty, a to, že sme mohli komunikovať s ľuďmi, ktorí tam pracujú.”

– Martin, 18

MiniErasmus, ktorého súčasťou je neformálne vzdelávanie a spoznávanie nových ľudí, je určený na pomoc študentom, aby sa v otázke svojej budúcnosti vedeli lepšie rozhodnúť. Práve preto mnohí účastníci odchádzali s väčším prehľadom, jasnejšou víziou a množstvom nových kontaktov

“MiniErasmus mi dal veľa skúseností. Už viem ako to na vysokej škole vyzerá, na čo sa mám pripraviť. Aj keď to v skutočnosti možno nebude také veselé, ako to bolo na MiniErasme. Zistil som, čo mám očakávať.”

– Michal, 18

Na ďalšie kolo projektu sa môžete tešiť na jar a bližšie informácie nájdete TU alebo na Instagrame

Generálnym partnerom tohto akčného týždňa nabitého zážitkami bola spoločnosť Slovak Telekom. V Košiciach projekt podporilo Inovačné centrum Košického kraja.