Tápaš ulicami veľkomesta. Štúdium na škole ťa už tak nenapĺňa. Pri pomyslení na budúcnosť ti behá mráz po chrbte. Tvoji kamaráti sa so sklonenými hlavami vracajú z pracovných pohovorov. Najradšej by si sa zahrabal pod zem, aby si sa vyhol otázkam, čo s tebou bude po škole a kde sa vidíš o 5 rokov…

Nezúfaj! My našťastie poznáme riešenie! Je čas na zmenu! Budúcnosť prišla teraz, choď na Erasmus!

Ako Erasmák budeš vidieť svet novými očami, ľahšie sa presadíš v budúcnosti a babenke oproti v kupéčku zabrnkáš na správnu strunu. Chceš vedieť, aký budeš?

Profil Erasmáka:

1. Našiel si sa

Erasmus je okrem iného aj perfektný samospoznávací pobyt. Je čas spoznávať nielen svoje okolie, ale predovšetkým seba samého. Vieš kto si? Vieš čo chceš? Teraz už áno! Erasmus ťa hodil do vody zvanej život, odrazu sa už môžeš pokojne spoľahnúť aj na seba v akejkoľvek nepredvídateľnej situácii. Dokážeš vziať na seba zodpovednosť a poznáš svoje slabé aj silné stránky. Vieš, čo ťa baví, čo ti vyhovuje, čoho sa radšej vyvarovať a učíš sa zo svojich chýb. Skrátka, si úplne nový sebestačný človek, ktorý sa vo svete už nikdy nestratí.

2. Vyrástol si

Konečne si dospel! Pobyt v zahraničí ťa naučí k samostatnosti. Hoci to zo začiatku vôbec nevyzerá ako prechádzka ružovou záhradou, vždy lepšie ako v 20-tke bývať pod strechou rodičov a nemať žiadne súkromie. Veď sa len pozri na svojich rovesníkov, tí ani nevedia ako zapnúť práčku. Ten nespútaný pocit slobody a samostatnosti ťa navyše prinútil postarať sa sám o seba a sem tam si aj oprať či navariť. Spoznávaš novú krajinu a s ňou objavuješ aj nové chute. Zrazu sa z teba stáva odborník na paellu a otvoriť fľašu vína dokážeš aj bez vývrtky. Baby pozor! Sú z vás ženy do voza aj do koča.

3. Spoznaš nových ľudí

Tvoj okruh kamarátov sa z Anči zo susednej dediny a Joža z baru rozrastie o nespočetné množstvo nových známostí. Ba čo viac, môžeš sa pýšiť svojimi international kamarátmi, ktorí ťa vytiahnu z ulity a budú s tebou zdieľať rovnaké názory. Táto kultúrna diverzita ťa zároveň naučí ako zaobchádzať s ľuďmi, riešiť konfliktné situácie a najmä zahodiť predsudky. Si tolerantnejší voči okoliu a najlepšie vieš, že každý problém má svoje riešenie. Zmeškaný vlak a rada pri pokladni ťa nechajú chladným, povieš si, asi to tak malo byť. Radšej si spokojne brázdiš ulicami mesta a tešíš sa z každého nového dňa, lebo nikdy nevieš, čo ťa čaká za ďalším rohom.

4. Cestuješ

Z niektorých tvojich erasmusových známostí sa stanú kamaráti do dažďa a zásluhou dnešných úžasných výdobytkov ako sú sociálne siete, ostávaš s nimi naďalej v kontakte. Tým pádom sa ti naskytne oveľa viac príležitostí ako vycestovať do zahraničia, spoznávať nové krajiny, zatiaľ čo tvoje spriaznené duše z Erasmu ti srdečne poskytnú prístrešie a spravia free-guided tour po meste.

5. Ovládaš cudzie jazyky

Konečne máš príležitosť komunikovať jazykom krajiny, kde študuješ. So svojím spolubývajúcim z Nemecka si navyše oprášiš aj svoju starú slovnú zásobu z nemčiny a len aby si zapôsobil na spolužiačku, si schopný čo to zabľabotať aj po španielsky. Zrazu s ľahkosťou prepínaš z jedného jazyka do druhého a ani nechápeš, ako si práve zjednal tenisky na trhu a vybavil si zadarmo vstup na diskotéku. Staré otrepané klišé „škola života“ ti pripadá ako svätá mantra a už si nespomínaš na poslednú látku z hodiny, pretože odkedy si bol nútený začať žiť v cudzine od nuly, obohatilo ťa to a naučilo viac!

6. Si žiadaný

Na whatsappe ti bliká 6 správ, messanger už radšej ani neotváraš a pozvánky na eventy sa ti iba kopia. Si proste žiadaný spoločník! Nikde nesmieš chýbať! Počas Erasmu ťa na každom rohu sprevádzalo dobrodružstvo. So svojou spontánnosťou naďalej každého ohuruješ, si nevyčerpateľná studnica na príbehy a s ľahkosťou nadväzuješ nové známosti. Aj keď sa už niektorí tvoji priatelia (závidia ) tvária otrávene a predstierajú, že ťa počúvajú, faktom je, že Erasmus ťa poznačil na celý život. Si zaujímavý, scestovaný a nuda rozhodne nepatrí do tvojho slovníka!

7. Vážiš si maličkosti

Samozrejme, nie je všetko iba o cestovaní a party. Teraz keď si ďaleko od domova, tvoje hodnoty sa úplne obrátili a začneš si viac vážiť maličkosti. Už chápeš, že ku šťastiu stačí

skutočne málo a cestovať po Portugalsku sa dá aj s dvomi tričkami. Rovnako si uvedomuješ, že hoci je z teba iný človek, rodina a priatelia budú vždy na prvom mieste. Už si zabudol na všetky tie nezhody a hádky, budú sa ti zdať ako úplná strata času. A keď sa vrátiš domov, začneš si viac všímať ich pozitívne stránky a vaše vzťahy sa ešte viac utužia. To, že si trošku okúsil svet, ťa síce robí životaschopnejším, ale nikdy nezabúdaš na to, odkiaľ si svoju púť začal.

8. Svetový postoj

Stretol si ľudí z rôznych kútov sveta, počul neskutočné príbehy, zažil neopísateľné okamihy. To všetko ťa formuje a mení. Gratulujeme, vystúpil si zo svojej komfortnej zóny! Teraz vnímaš svet, ale aj vlastnú krajinu úplne inými očami. Hoci každý jeden sme iný, v konečnom dôsledku pochopíš, že predsa len sme rovnakí, sme ľudia! Život je zmena! Možno si to počul od otca, keď miesto slaných čipsov kúpil pre zmenu slaninové, ale pravdou je, že nové skúsenosti a zážitky, ktoré ti Erasmus ponúka ako na dlani, sú presne to, prečo sa oplatí žiť.

9. Máš super CVčko

Teraz si to zrekapituluj. Všetky tieto skvelé vlastnosti, ktoré máš teraz vo vačku ťa menia na ideálneho kandidáta na tvoju želanú pracovnú pozíciu. Žiadny zamestnávateľ neprehliadne v tvojom životopise fakt, že si študoval na zahraničnej univerzite. Automaticky to zvyšuje tvoje šance nájsť si lukratívnejšiu prácu. Dohovoríš sa cudzími jazykmi, každá prekážka predstavuje pre teba novú výzvu, vieš ako vycúvať z argumentu, si ľudskejší, priateľskejší a otvorenejší voči novým príležitostiam.

Vlastníš niečo, čo väčšina Slovákov nie. A vieš prečo? Pretože si bol na Erasme!!!

Prestaň sa utápať v žiali a skláňať hlávku pred počítačom. Tvoja budúcnosť nikdy nebola jasnejšia. Zmena a rôznorodosť sú korením života. Tak zamiešaj aj ty tie správne ingrediencie a choď na Erasmus!

 

Zdroj: ESN