Mnoho maturantov sa po získaní vysvedčenia rozhodne odísť na vysokú školu do zahraničia. Medzi obľúbené študentské destinácie patria krajiny ako Česko, Nemecko, Holandsko či Dánsko. Čo ich ale v zahraničí čaká?

Predtým, ako sa vyberieš na zahraničnú vysokú školu, ponúkame ti jedinečnú možnosť zoznámiť sa so študentmi, ktorí dlhodobo žijú a študujú v zahraničí, získať užitočné rady ako si podať prihlášku, napísať pútavý motivačný list, a tiež navštíviť svoju želanú alma mater ešte pred podaním prihlášky!

Study Discovery je štvordňový projekt, vďaka ktorému si môžu študenti vyskúšať štúdium v zahraničí. Dostanú tak príležitosť zažiť zahraničnú univerzitu, spoznať krajinu, prehliadnuť si kampus a dozvedieť sa všetky užitočné tipy od slovenských zahraničných študentov. Neminie ich ani bohatý sociálny program a odnesú si nezabudnuteľné zážitky. 

Projekt mi veľmi pomohol v získavaní nových informácií o štúdiu v zahraničí. Pobyt v samotnej krajine mi ukázal skutočné životné podmienky. Určite budem musieť ešte spracovať všetky nové poznatky a rozhodnúť sa, kam pôjdem študovať, no projekt mi naozaj rozšíril obzory. Odporúčam všetkým nerozhodnutým študentom vyskúšať si krajinu predtým, ako sa rozhodnú  ísť tam študovať, nakoľko vidieť ju na vlastné oči je niečo úplne iné, ako o nej len čítať.

Zinka, účastníčka Study Discovery ’23

Účastníci Study Discovery sa v predchádzajúcich ročníkoch mohli pozrieť na univerzity v mestách ako Amsterdam, Haag, Kodaň, Odense či Sønderborg. Okrem prehliadok kampusu si vypočuli rôzne prednášky o tom, čo štúdium v zahraničí obnáša – ako funguje podávanie prihlášok, ako nájsť ubytovanie a ako si pripraviť budget či nájsť brigádu.

 “Z projektu si jednoznačne odnášam užitočné vedomosti a informácie o univerzitách v Holandsku. Ako bonus si odnášam priateľstvá a kontakty, ktoré mi v budúcnosti môžu pomôcť. Ak niekto rozmýšľa nad štúdiom v zahraničí, tak tento projekt odporúčam všetkými desiatimi, pretože nie len, že navštívite univerzity, ale spoznáte mesto a máte príležitosť zažiť danú krajinu. Keby môžem, tak sa tohto projektu zúčastním znova 🙂

Karin, účastníčka Study Discovery ’23

V novembri 2023 sa stredoškoláci pozreli do Holandska. Počas prvých dvoch dní si mohli ochutnať život v daždivom Amsterdame. Navštívili pôdu dvoch najznámejších a najväčších univerzít v meste – Vrije Universiteit Amsterdam a Universiteit van Amsterdam

Zahraničný študent Jakub Benko účastníkov previedol vlastnou príručkou prežitia štúdia v Holandsku. S humorom a nadľahčenosťou rozprával o svojom živote v zahraničí. Vďaka jeho úprimnosti sa študenti dozvedeli, aký je život v tejto krajine v skutočnosti. Vypočuli si pozitíva krajiny, ktoré mu spríjemňujú život, no aj negatíva, ktoré pred príchodom neočakával.

Jakub zodpovedal aj tieto otázky:

      • Ako svojou prihláškou zaujať zahraničné univerzity?
      • Aká je presná výška grantu, ktorý môže zahraničný študent dostať?
      • Čo Holandsku chýba a čoho má naopak dostatok?
      • Je štúdium a život v Holandsku naozaj lepší ako na Slovensku?

Najmä workshop s Jakubom bol veľmi osobný a nápomocný ako aj zábavný, večer so Slovákmi mi tiež otvoril oči k životu v Holandsku.

Zinka, účastníčka Study Discovery ’23

Neformálne stretnutie so Slovákmi študujúcimi v zahraničí bolo venované speed friendingu a otázkam účastníkov. Vďaka rozmanitosti študentov sa stredoškoláci stretli s rôznymi pohľadmi na štúdium v zahraničí. Dostali tak skvelú príležitosť vybudovať si sieť kontaktov pre prípad, že by sa rozhodli študovať práve v Amsterdame.

Každý piaty Slovák študuje v zahraničí. Najčastejšou dlhodobou destináciou je Česko. Ďalšími v poradí sú Rakúsko či Nemecko, no aj Holandsko je čoraz populárnejšie. Od roku 2006 do roku 2021 narástol počet Slovákov viac ako desaťnásobne. Študentov v Holandsku lákajú skôr sociálne a ekonomické odbory –  najobľúbenejším študijným odborom ja psychológia, no aj iné sociálne vedy, ako politológia alebo európske štúdiá.

Zdroj: Teraz.sk

Nasledujúce dni sme sa počas návštevy Study Discovery presunuli do mesta Haag, tretieho najväčšieho mesta v Holandsku. Haag je sídlom holandského parlamentu, vlády, monarchu ako aj  dvoch prestížnych univerzít – The Hague University of Applied Sciences a Leiden University College The Hague, na ktoré sme sa so študentmi vybrali.

Štúdium v zahraničí mi dalo veľa slobody. Umožnilo mi počas štúdia podnikať, najmä vďaka organizácii štúdia, ktorá je diametrálne odlišná od tej slovenskej. Škola ma napĺňa a čo je najdôležitejšie, nemám stres zo skúšok, keďže sú postavené prakticky a jediné čo je potrebné, je vedieť používať rozum.

Simona Chvílová, študentka THUAS

Dôležitou súčasťou uchádzania sa o štúdium v zahraničí je životopis a motivačný list. Aj z toho dôvodu bol súčasťou projektu interaktívny workshop Ako napísať CV a motivačný list, ktoré zaujmú. Účastníci mali možnosť pracovať na workshope so svojim vopred pripraveným CV a zároveň si upraviť časté chyby vyskytujúce sa v životopisoch. Taktiež sa dozvedeli užitočné jazykové a štylistické rady písania sprievodných listov v angličtine.

Workshop bol niečo, čo som potrebovala, predsa len už prešiel nejaký čas odkedy sme sa učili, ako napísať životopis a motivačný list a vaše tips and tricks boli veľmi nápomocné.

Elenka, účastníčka Study Discovery ’23

Aj v tomto meste bola príležitosť na diskusiu so študentmi. Tentoraz prebiehala v štýle živých knižníc, kedy študenti rotovali medzi menšími skupinami stredoškolákov, ktorí mali možnosť opýtať sa na ich životné skúsenosti. Zároveň si vypočuli prednášku ambicióznej študentky a podnikateľky Simony Chvílovej, ktorá im predostrela názor, že na druhej strane tráva nemusí byť vždy zelenšia. Venovala sa téme návratu na Slovensko a využitia nadobudnutých vedomostí v zahraničí v prospech domova.

“Štúdium v zahraničí mi dalo skvelý štartovací bod do života. Spoznala som iný spôsob nazerania sa na svet a vytvorila si network šikovných ľudí. Avšak momentálne mám silné zázemie na Slovensku a prajem si pokračovať v jeho rozvíjaní. Mám skvelé pracovné príležitosti a taktiež plánujem začať magisterské štúdium práve na slovenskej univerzite.“

Simona Chvílová, študentka THUAS

Projekt Study Discovery bol bohatý na užitočné informácie, vďaka ktorým si účastníci budú môcť lepšie zvoliť vysokú školu. Samozrejme, počas projektu nechýbalo ani spoznávanie mesta, nadväzovanie vzácnych priateľstiev a tvorenie nezabudnuteľných spomienok.

Ako vyzeral projekt očami účastníčok Elenky a Dorky? Pozrite si ich video.

Aj v nasledujúcom školskom roku budeme otvárať ďalší ročník Study Discovery, na ktorý sa budeš môcť prihlásiť, ak máš záujem o štúdium v zahraničí! Pokiaľ chceš byť medzi prvými, ktorí sa dozvedia, do ktorej krajiny sa tento rok vyberieme, sleduj náš newsletter

Ponúkame ti tiež príležitosť ovplyvniť, kam sa tento rok vyberieme. Pre viac informácií nezabudni sledovať náš Instagram

Zvažuješ štúdium v zahraničí? Napíš nám do komentára, ktorá krajina ťa láka najviac.