Ilustračné foto, Zdroj: iStock 

Mnohí z nás sú často frustrovaní vlastnou lenivosťou. Ak sa však nevieš dokopať k povinnostiam, ktoré zo dňa na deň len odkladáš, tento problém môže mať veľmi jednoduché riešenie. Či už ide o správny časový manažment alebo organizáciu priestoru, aj takto sa dokážeš vymaniť z reťazí stagnujúcej produktivity

Produktivita človeka nie je len o samotnej vôli pustiť sa do niečoho alebo pracovať na určitej úlohe. Skladá sa zo štyroch hlavných zložiek, ktoré s dostatočným odhodlaním dokáže pokoriť každý. 

  1. Sústredenie – nenechaj sa rozptýliť vonkajšími vplyvmi. 
  2. Energia – pre úspešnú prácu je dôležité dobré fyzické aj psychické rozpoloženie.
  3. Manažovanie svojho času – je priam nutné vedieť zadeliť si čas efektívne. 
  4. Dôslednosť/zásadovosť bez práce nie sú koláče, a k tomu patrí aj odhodlanie splniť svoje ciele. 

Schopnosť plniť si svoje úlohy však môžu negatívne ovplyvňovať viaceré faktory, z ktorých väčšina leží len v tvojich rukách. Niekedy je človek totižto sám svojim vlastným nepriateľom. Môže ísť o rozptýlenia, ako napríklad neporiadok v izbe/na pracovisku, únava, stres, moderné technológie, sociálne siete či nepriaznivé prostredie, nad ktorými môžeš zvíťaziť práve adoptovaním niektorých efektívnych stratégií a návykov. 

Ako nakopnúť svoju produktivitu?

1. Priprav si svoj priestor

Prichystaj si všetko potrebné, ako písacie potreby, a dopredu si uprac stôl a okolie. Pokiaľ ho nepotrebuješ pri práci či učení, môžeš odložiť telefón čo najďalej a vypnúť upozornenia, aby ťa zbytočne nerušil. 

2. Nájdi svoj najproduktívnejší čas

Je veľmi dôležité identifikovať najlepší čas, kedy si najviac motivovaný a aktívny. Nezáleží na tom, či je to hneď ráno po raňajkách alebo v neskorších hodinách. Určenie najlepšieho času ti umožní vytvoriť si rozvrh, vymedziť čas na všetky úkony a nastaviť si jasné ciele a realistické deadliny.

3. Divide et impera (Rozdeľ a panuj)

Vytvor si To-do list, na ktorom si určíš priority. Je dobré začať s tým najdôležitejším alebo tým, do čoho sa ti najviac nechce, aby si si to mohol/la čo najskôr odškrtnúť.

Rovnaký prístup zvolil vo svojej teórii aj motivačný rečník Brian Tracey s technikou prioritizácie a produktivity “Eat that frog”, ktorá má pomôcť poraziť prokrastináciu. Mark Twain raz povedal, že ak prvé, čo ráno urobíš, je, že zješ živú žabu, môžeš následne prežiť svoj deň s vedomím, že je to pravdepodobne to najhoršie, čo ťa počas tohto dňa stretne.

Naozaj však žiadnu žabu jesť nemusíte! Podľa Traceyho techniky je touto “žabou” práve tvoja najdôležitejšia a najťažšia úloha.  

Následne postupuj po jednom, aby si sa nezamotal/a. Veľmi dobrou pomôckou, je aj určenie si menších cieľov, ktorých splnenie ťa motivuje. Napríklad už len obyčajné ustlanie postele ráno, ťa môže nakopnúť na celý deň.

4. Daj si pauzu

Ak nevieš, ako si čas rozvrhnúť, aby si boli čo najviac produktívny a aby ti drahocenné minúty nemizli pred očami, veľmi dobrým pomocníkom môže byť technika Pomodoro, ktorá sa skladá z 5 jednoduchých krokov:

Takúto pauzu je vždy najlepšie pri sedavej práci stráviť aktívne, napríklad krátkou prechádzkou alebo rýchlym cvičením.

5. Pravidlo dvoch minút

Táto rada od autora bestselleru Getting Things Done Davida Allena môže pomôcť redukovať stres zo závažných úloh. Pravidlo vraví, že ak dokončenie niektorej úlohy trvá menej ako dve minúty, neodkladajte ju, ale urobte ju hneď. Takto si môžeš skúsiť aj veľké úlohy rozdeliť na malé časti, ktoré budú kratšie a následne budú vyzerať aj ľahšie zvládnuteľné. 

 

Aké nástroje používaš pre svoju produktivitu ty? Povedz nám o nich v komentári!