Zdroj: canva.com

V októbri sme sa na Instagrame Future Generation Europe spýtali našich followerov, ako zvládajú vysokú školu. Na výsledky pozrite sami… 

 

Rozhodli sme sa preto spísať zopár tipov, ktoré Ti snáď študentský život zjednodušia. Pozrieme sa na plánovanie, sústredenie, socializáciu, ale tiež voľný čas a tipy ako ušetriť.

1. Efektívne plánovanie času

Ak patríš medzi zaneprázdené osoby, diár alebo plánovač by mali patrit medzi tvojich najlepších kamarátov. Je to nástroj ktorý ti môže úplne zmeniť spôsob akým organizuješ svoj život.

Príkladom je Google Kalendár.
Je to nástroj ktorý ti môže úplne zmeniť spôsob akým organizuješ svoj život. Farebné kategórie ti umožnia rýchlo rozlíšiť medzi prednáškami, cvičeniami, prácou a osobnými aktivitami, čo ti poskytne jasný prehľad na prvý pohľad. S funkciou pripomienok a upozornení už nikdy nezabudneš na deadline alebo skúšku – jednoducho si nastav upozornenie, ktoré ťa upozorní hodinu, deň či dokonca týždeň vopred. Na naplánované udalosti môžeš pozvať aj iných ľudí, vďaka čomu si udalosť môžu pridať do svojho kalendára. Je možné tiež pripojiť poznámky či dokumenty, a taktiež vygenerovať link na Google Meet v prípade, že sa potrebujete stretnúť online. Okrem toho si doň vieš pridať úlohy a odškrtnúť ich, keď sú splnené. Nezabúdaj však zobrať do úvahy aj na čas pre seba a relaxáciu.

 

Zdroj: canva.com

 

2. Tipy pre lepšie sústredenie

  1. Vytvor si prostredie, v ktorom minimalizuješ rušivé vplyvy. Povypínaj notifikácie, a ideálne odlož mobil ďaleko od seba. Poupratuj si stôl, aby ťa nič nerušilo.

     

     

  2. Využi rôzne dostupné pomôcky na sústredenie. Existuje ich nespočetné množstvo a každému vyhovuje iná. Inšpirovať sa môžeš TU, kde hovoríme napríklad o Pomodoro technike, ale i mnohých ďalších.

     

     

  3. Stanov si jasné ciele. Môžeš napríklad použiť metódu SMART (špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, realistické, časovo ohraničené).
    Z “Naučím sa lepšie po anglicky” tak vznikne napríklad “Aby som zlepšil/a svoju angličtinu, budem aspoň 20 minút denne čítať anglickú knihu podľa svojho výberu, a to minimálne 5-krát do týždňa po dobu nasledujúcich 3 mesiacov”. Vďaka tomu môže cieľ pôsobiť viac motivujúco, a je jednoduchšie ho splniť.

     

    A ak tvoja myseľ stále ubieha niekam preč, TU je zopár výhod, ktoré môže priniesť tento zdanlivo nežiadúci jav, a tiež spôsoby ako ho vieš využiť vo svoj prospech.

Zdroj: canva.com

 

3. Socializácia a alkohol: Ako nájsť rovnováhu?

Vysokoškolské prostredie je skvelou príležitosťou na nadviazanie nových priateľstiev a budovanie kontaktov, ktoré ti môžu pomôcť nielen počas štúdia, ale aj v budúcnosti. Spoločenské aktivity často zahŕňajú alkohol, čo môže byť príjemný spôsob ako sa uvoľniť, avšak ten môže negatívne ovplyvniť sústredenie, pamäť a celkové študijné výsledky. 

Dobrá socializácia nie vždy vyžaduje alkohol, a treba pamätať na to, že socializovať sa dá aj bez alkoholu. Je skvelé zapojiť sa do športových či dobrovoľníckych aktivít, alebo skúsiť spoločné učenie. Tieto ťa navyše obohatia, a zotavovať sa budeš maximálne zo svalovice. 

Ak máš záujem o dobrovoľníctvo, môžeš sa pridať k nám a zistiť na vlastnej koži, aké výhody ti vie prinieť. 🙂

 

4. Ako ušetriť?


Zrejme každý študent sa stretne s obmedzeným rozpočtom. Ako študent však môžeš ušetriť peniaze rôznymi spôsobmi. Využívaj študentské zľavy na dopravu, knihy či kultúrne podujatia. Nakupuj múdro a var doma. Pomôže ti tiež nákupný zoznam, vďaka ktorému nakúpiš oveľa rýchlejšie, a tiež nenakúpiš zbytočnosti. Učebnice si môžeš kúpiť z druhej ruky alebo vypožičať, existujú rôzne skupiny na Facebooku kde študenti darujú alebo predávajú materiály za symbolické ceny. Zábavu si užiješ aj bez drahých aktivít – skús bezplatné podujatia alebo doborovoľnícke aktivity.

  

Veríme, že tieto tipy Ti zjednodušia život na vysokej škole. Nezabudni sa o ne podeliť s ostatnými na sociálnych sieťach. A ak máš niečo, čo v tomto blogu chýbalo, daj nám vedieť v komentároch alebo správe. 🙂

Autorka: Lujza Cepková