Čoskoro končíš strednú školu a zo všetkých strán prichádzajú otázky “Čo ďalej?”, na ktoré nevieš odpovedať? Alebo patríš medzi tých, ktorí už síce vysokú školu začali, ale nie sú si istí svojim ďalším smerovaním?
Vidíš sa v tomto obrázku?
Nezúfaj, zozbierali sme zopár tipov, ktoré ti pomôžu urobiť toto rozhodovanie jednoduchším a menej stresujúcim.
Pri akých aktivitách strácaš pojem o čase?
V prvom rade si polož otázku, aké sú tvoje hodnoty, priority, sny a záujmy… Vidíš sa skôr vo vedeckom labáku, v korporáte, alebo chceš precestovať svet a podeliť sa s tým v knihách či cez fotky? Skús sa zamyslieť, čo ťa vždy zaujímalo, z čoho bolo nadšené tvoje detské ja, alebo pre čo sa dokážeš naozaj zapáliť. Nezabúdaj však, že to, že ťa baví chémia ešte neznamená, že chceš stráviť zvyšok života v laboratóriu, alebo sa automaticky musíš stať fitness trénerom pretože vynikáš v telesnej výchove.
„If you focus on what you lack, you’ll lose what you have. If you focus on what you have, you’ll get what you lack.“
Spoznaj svoj zmysel života
Poznáš už koncept “ikigai”?
Ide o balans tvorený prienikom tvojich vášní, talentu, toho, čo svet potrebuje a za čo sú ľudia ochotní zaplatiť.
Vyhraď si chvíľku času, vezmi papier a pero a skús odpovedať na otázky:
1. Čo ťa baví?
2. V čom vynikáš?
3. Čo svet potrebuje?
4. Za čo ti ľudia zaplatia?
Čo majú tvoje odpovede spoločné?
Kde sa stretávajú?
Podarilo sa ti nájsť svoje ikigai?
„If you do what you love, you’ll never work a day in your life“ – Marc Anthony
Informuj sa
Ak naozaj vôbec netušíš, akým smerom sa uberať, urob si prieskum o tom, čo všetko sa dá študovať. Niektoré možnosti ťa môžu skutočne prekvapiť!
Zoznam všetkých študijných programov na Slovensku nájdeš TU.
Zoznam všetkých zahraničných študijných programov nájdeš TU.
„Your only limitation is the one which you set up in your own mind.”
Zisti, čo sa skrýva za dverami univerzít
Nešetri dňami otvorených dverí. Na väčšine z nich máš možnosť porozprávať sa so študentmi a učiteľmi a dokážeš nasať atmosféru svojej potenciálnej vysokej školy hneď z prvej ruky. Mnohokrát máš možnosť zúčastniť sa ukážkových hodín predmetov ktoré ťa zaujímajú, a tak sa rozhodnúť či je to niečo čo ťa nadchlo, alebo práve naopak.
„We keep moving forward, opening new doors, and doing new things, because we’re curious and curiosity keeps leading us down new paths.“ -Walt Disney
Zaži univerzitu na vlastnej koži!
Zúčastni sa projektu MiniErasmus z dielne FGE! MiniErasmus ti doslova pomôže zažiť výšku ešte pred podaním prihlášky! A to je predsa skvelé, nie?
Ak študuješ na strednej škole a máš viac ako 16 rokov, tento projekt je ušitý priamo pre teba! Tešiť sa môžeš na 4-dni plné aktivít, workshopov, spoznávania ľudí a mnoho ďalšieho.
“The mind that opens to a new idea never returns to its original size.” -Albert Einstein
Spoznaj možnosti za hranicami
Ak ťa to viac ťahá do sveta, FGE má niečo aj pre teba. Study Discovery, podobne ako MiniErasmus, ťa vezme na vysoké školy, ale tentokrát do zahraničia. Za 4 dni spoznáš kopec nových kamarátov, zúčastníš sa zaujímavých workshopov a vyskúšaš si štúdium v cudzej krajine. A ako bonus si užiješ dobrodružstvo v zahraničí a získaš zážitky na celý život!
Ak máš nad 18 a hlavou ti niekedy prebehla myšlienka štúdia v inej krajine, hor sa do toho! Sľubujeme, že neoľutuješ.
“A ship in harbour is safe, but that’s not what ships are built for.” -J.A. Shedd
Nechaj si čas na rozmyslenie
Aj napriek rôznym možnostiam štúdia sa ale veľa študentov necíti na štúdium na vysokej škole, alebo aspoň nie hneď po strednej. A to je tiež v poriadku. Nie je nutnosť ísť okamžite na výšku, a nie je pravda, že ti tým ujde vlak.
Predsa len – rozhoduješ sa pre seba a podľa toho, čo prinesie TEBE najlepší pocit. Na vysokú školu môžeš vždy nastúpiť neskôr.
Aké sú teda tvoje možnosti?
Spojenie “gap year” sa už aj na Slovensku dostáva stále viac do popredia a pokiaľ ho správne naplánuješ a využiješ, vie ťa extrémne obohatiť. Ide o voľný rok, kedy si dá mladý človek prestávku od štúdia. Môžeš ísť pracovať, a tým si našetriť na osamostatnenie sa alebo štúdium na vysokej škole, alebo sa zúčastniť rôznych projektov a kurzov, ktoré raketovo vylepšia tvoje zručnosti. Skvelou možnosťou je taktiež dobrovoľníctvo, ktoré dokážeš spojiť aj s cestovaním. Možností je naozaj neúrekom! Ak sa ti pri tejto predstave rozžiarili očká, mrkni na stránku European Youth Portal.
„Spend more time living rather than waiting, because even though who almost died is still alive, who almost lives is already dead.” -Sarah Westphal
Rozširuj svoje obzory
Či už vieš, kam budú smerovať tvoje ďalšie kroky, alebo ešte stále váhaš, je dôležité sa neustále rozvíjať a skúšať nové veci. Aj to ťa dokáže priviesť na správnu cestu, keďže platí heslo: “Nevyskúšaš? Nevieš.” Spoznávaj nových ľudí, počúvaj ich príbehy a inšpiruj sa, vystupuj z komfortnej zóny, urči si ciele a pracuj na ich dosiahnutí…
Ľahko sa hovorí, ťažšie plní, však? Nezúfaj, pretože projekt KOMPAS pokrýva toto všetko a ešte viac! Ak chceš na sebe makať, dosiahnuť svoj plný potenciál a máš 19-26 rokov, KOMPAS čaká presne na teba! A ako je z názvu jasné, pomôže ti nasmerovať sa na správnu cestu!
„Create a life you don’t need a holiday from.“
Výber cesty po strednej škole môže byť náročným procesom, ale nemusí byť stresujúci. Pamätaj na to, že tvoja budúcnosť je len v TVOJICH rukách, a je dôležité robiť rozhodnutia zodpovedajúce tvojim hodnotám, záujmom a cieľom. Nezabúdaj však, že vysoká škola nie je jedinou možnosťou a je množstvo ľudí ktorí ju nemajú a sú šikovní, úspešní a šťastní. Napríklad ľudia ako Steve Jobs, Oprah Winfrey či Bill Gates ukázali, že cesta k úspechu môže byť rôznorodá. Okrem toho, stále platí príslovie „remeslo má zlaté dno“.
Neboj sa hľadať svoju cestu a otvor sa novým možnostiam. Tvoja budúcnosť je na dosah ruky, a tvoje šťastie nezáleží len na tom či máš titul, ale na tom, ako s ním naložíš a ako sa rozvíjaš ako jedinec. Pamätaj, že rozhodnutia nie sú trvalé a môžeš ich meniť podľa toho, ako sa meníš a rastieš ty. 🙂
“Someday we will find what we are looking for. Or maybe we won’t… Maybe we will find something much greater than that.”
Článok pripravili: Lujza Cepková a Marketing Tím FGE