Patríš medzi študentov, ktorí sú celý január zahrabaní v knihách a oddýchnu si len keď spia? Neboj, nemáš sa čoho báť – možno len šedivých vlasov a zvýšeného levelu kortizolu. Ale ak už nemáš chuť skúškové len prežívať, máme tu pre teba zopár rád ako si lepšie manažovať čas.

Začiatkom decembra sa naši Kompasáci – účastníci niekoľkomesačného rozvojového projektu Kompaszúčastnili workshopu s profesionálnym koučom Denisom Bulejkom, na tému Manažment času. Počas troch hodín sa účastníci dozvedeli, ako najlepšie manažovať svoj čas, určiť si priority, či ako pracovať so svojou energiou. 

Ak ti tento workshop (možno práve kvôli časovému manažmentu) unikol, rozhodli sme sa zdieľať s tebou 3 najzaujímavejšie rady, ktoré si účastníci z workshopu odniesli:

1 Priority trieď do Eisenhowerovej matice

Nech znie názov tejto metódy akokoľvek komplikovane, jej implementovanie do tvojho života môže byť hračkou a ušetrí ti veľa času! 

Eisenhowerovej matici sa bližšie venoval Stephen Covey vo svojej knihe 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Je to matica, s pomocou ktorej si rozdelíš úlohy do štyroch kvadrantov podľa prislúchajúcej priority a naliehavosti.

Horizontálna os určuje naliehavosť povinností a vertikálna naopak hovorí o ich dôležitosti

Na to, aby každá úloha skončila tam, kde patrí, je dôležité porozumieť čo jednotlivé kvadranty predstavujú.

UROB

Prvý kvadrant v nás často evokuje stres, šediny a neschopnosť sa zastaviť. Je to práve tá oblasť, ktorú musíš spraviť, lebo ak sa tak nestane, zmeškáš deadline, alebo sa nepohneš ďalej. Patria tam krízové situácie, hraničné termíny dokončenia či neodkladné problémy. Ak v tomto kvadrante zostávaš dlhšie obdobie a venuješ sa taskom len z tejto oblasti, môže to viesť k chronickému stresu až k vyhoreniu.

Ak máš úlohy, ktoré patria do tohto kvadratu, sú prioritou a čím skôr ich urob! Ak na ne zabudneš, môžu mať vážne následky.

NAPLÁNUJ

Naopak druhý kvadrant je miesto, kde sa zdržať chceš. Pripomína nám slnečné ráno s kávou či čajom v jednej a diárom v druhej ruke – deň, kedy sa na svoje povinnosti tešíme, lebo na nás nikto netlačí a samotný proces si vieme užiť. V tomto kvadrante nájdeme aktivity, ktoré nám pomáhajú rásť (záľuby) a ktoré nás pomaly, no isto privádzajú k cieľu (čiastkové ciele a kroky). Ak sa im venujeme v správnej chvíli, nepreliezajú nám do strašidelného naliehavého kvadrantu.

Úlohy patriace do tohoto kvadrantu si preto naplánuj – daj im deadline, naplánuj si, kedy na nich budeš pracovať a splň ich pretým, než sa stanú urgentnými.

DELEGUJ

Tretí kvadrant pozostáva z úloh, ktoré sa snažíme delegovať alebo odmietať – sú síce naliehavé, ale nie sú pre nás dôležité. Môžu nimi byť niektoré telefonáty, maily, stretnutia, alebo školské povinnosti. V tomto bode je dôležité myslieť na svoje priority a schopnosti – ak máš deadline na odovzdanie nepovinnej domácej úlohy, ktorá ti zlepší známku, no musíš uprednostniť iné školské povinnosti, z časového hľadiska je vhodné ju jednoducho odmietnuť.

Snaž sa minimalizovať čas vynaložený na tieto úlohy.

ZBAV SA

Posledným kvadrantom je štvrtýnenaliehavý a nedôležitý. Aj napriek tomu, že sa javí ako úplne zbytočný, niektorí z nás v ňom trávia až bolestivo veľa času. Občas sa prichytíme, že už niekoľko minút scrollujeme na sociálnych sieťach, pozeráme tretie video v poradí, alebo klikáme na ďalšiu epizódu krátkeho seriálu. Títo žrúti času môžu byť aj menej nápadní – zvuk notifikácie, nevyžiadaný telefonát, alebo návšteva súrodenca, či spolubývajúceho v izbe. Ani sa nenazdáš a už nevieš, kde si v svojej práci skončil/a.

Tieto aktivty si nechaj na voľný čas, no daj si pozor, aby ti nekradli produktivitu vtedy, keď máš plný kvadrant číslo jeden.

Pri správnom alokovaní času, ktorý venujeme daným kvadrantom, vieme predísť stresovým situáciám a vieme si užiť viac zaslúženého oddychu. Je to o prioritizovaní a disciplíne. Myslíš, že ti tieto dve aktivity idú dobre? Podeľ sa s nami v komentári, ako prioritizuješ Ty!

2 Keď nás motivácia opúšťa… alebo možno ani neprišla

Čo ak nie je jedno z tých slnečných a motivovaných rán na dosah? Ako sa prinútiť začať, bez toho, aby sme boli z úloh, ktoré nás čakajú, znechutení? 

Denis Bulejka nám poradil skvelý tip, ktorý mnohí okamžite implementovali, a funguje!

Ak sa ráno zobudíš a vôbec nemáš náladu sa ponoriť do svojich povinností, začni s malými úlohami. Odpíš na pár pracovných mailov, uprac si pracovný stôl, predĺž si vypožičané knihy v knižnici, alebo zavolaj lekárke, ktorej bolo treba  zavolať už minulý týždeň. 

Niektorí by tento typ produktivity nazvali “pozitívna prokrastinácia”, kedy namiesto toho, čo máš robiť, využiješ svoj čas na iné menšie tasky, ktoré prekladáš už niekoľko dní, či týždňov.

Hneď si môžeš vyškrtnúť zopár taskov zo svojho To-do listu, čo ti vleje do žíl dopamín, a naštartuje ťa pracovať na tých náročnejších.

3 Všetko je to o energiách! Či?

Keď už hovoríme o tej náročnosti, vieš, že na povinnostiach s rozdielnou náročnosťou by sme mali pracovať v rozličných časoch? Bohužiaľ, my ti neporadíme, kedy by to malo byť – to musíš vedieť ty! 

Denis povedal, že každý máme svoju unikátnu krivku energie, ktorá determinuje, kedy zvládneme pracovať na ťažších úlohách a kedy by sme sa mali venovať tým jednoduchším, ktoré nás nepreťažia. 

Možno na sebe pozoruješ, že ráno máš možno menej energie, ako okolo desiatej až jednej hodiny, a potom to prudko klesne a nie si schopný/á spraviť nič až do tretej poobede. Alebo možno vôbec nefunguješ ako bežný človek, ale skôr ako nočná sova – všetky školské úlohy a pracovné povinnosti odovzdávaš o polnoci. Tak čo, je jedna z týchto kriviek tvoja?

Podeľ sa s nami v komentári!

Uff, tak a sme na konci. To bola jazda, čo? Takmer ako po tých energetických krivkách. Máš už teraz predstavu, ktorým trikom si vylepšíš budúci semester a ďalšie skúškové? 

Avšak, toto je len zlomok toho, čo sme sa na Denisovom workshope dozvedeli. Ak ťa zaujal a chceš sa zúčastniť na viacerých užitočných workshopoch, ktoré zmenia smer tvojho života, neváhaj a prihlás sa do nášho projektu Kompas priamo TU. Prihlasovanie máme stále otvorené a budeme sa na teba tešiť aj na najbližšom evente, ktorý bude 10.2. s názvom Skroť si AI. 

 

Registračný formulár nájdeš TU. Viac info o Kompase na webstránke.

P.S.: Vieš aký je Denisov ultimate cheatcode? Dostatok spánku a Omega 3. Ale o tom možno nabudúce.