Nielen mnoho nových informácií, ale aj množstvo informácií, zážitkov a zábavy. Ako vyzeral tréningový kurz Nová cesta, nová príležitosť? 

 

V auguste 2018 som mal príležitosť zúčastniť sa tréningového kurzu Nová cesta, nová príležitosť, ktorého cieľom bolo preškoliť pracovníkov s mládežou v oblasti uplatniteľnosti mladých ľudí na pracovnom trhu, predovšetkým mladých ľudí pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia. A tak sa v malebnom prostredí Dolní Bečvy sa stretlo mnoho ľudí z rozličných organizácií, s rozličnými záujmami, avšak s rovnakým cieľom – dozvedieť sa viac o tom, ako pomôcť mladým ľuďom nájsť si uplatnenie na pracovnom trhu.

 

 

Počas kurzu sme sa bavili o množstve rôznych tém súvisiacich s hľadaním práce. Začali sme analyzovaním nezamestnanosti v našich regiónoch a bariér, s ktorými sa stretávajú ohrozené skupiny nezamestnanosti. Venovali sme sa identifikácií portálov, prostredníctvom ktorých si je možné vyhľadať pracovné ponuky. Venovali sme sa tomu, ako napísať dobrý životopis a motivačný list a akých chýb sa vyvarovať. V krásnom prostredí Valašského múzea sme simulovali pracovné pohovory, pričom sme analyzovali nedostatky a diskutovali o tom, ako im predchádzať. Po tomto sme sa venovali ešte finančnej gramotnosti a počúvali sme o integrácií mladých dospelých opúšťajúcich inštitúcie náhradnej rodinnej výchovy a o najväčších ťažkostiach, ktorými si pri integrácií mladí prechádzajú.

 

 

Po tomto sme sa pustili do tvorby nášho výstupu z projektu – príručky, ktorej primárna cieľová skupina sú práve títo mladí ľudia. Pri jej tvorbe sme boli rozdelení na 4 rôzne tímy, pričom každý mal na starosti inú časť príručky (jeden tím sa staral o grafickú podobu príručky, iný, v ktorom som bol aj ja, sa zaoberal časťou o životopise a motivačnom liste). Najzaujímavejšia bola skúsenosť, že sme museli byť schopní dobre komunikovať nielen medzi sebou v tíme, ale aj medzi jednotlivými tímami a spolupracovať. Som hrdý na to, že som mal možnosť spolupracovať s tak motivovanými úžasnými ľuďmi, pretože každý do toho vložil kúsok seba a som rád, že príručka má praktické využitie, vie pomôcť mnohým mladým ľuďom.

 

 

A to nebolo všetko! Nedieľnou súčasťou pobytu bola skvelá zábava pri večernom barbecue, bližšie spoznávanie našich blízkych kultúr pri slovenskom a českom večeri, pričom nemohla chýbať ochutnávka tradičných špecialít, trebárs takých olomouckých syrečkov. Hrali sme hry, trávili sme večer pri českých a slovenských piesňach a okrem toho sme absolvovali aj túru na Radhošť za pohanským bohom pohostinnosti, plodnosti a úrody – Radegastom.

 

 

Tréningový kurz Nová cesta, nová príležitosť bol úžasnou skúsenosťou, čo je o to lepšie, že je to moja prvá skúsenosť s Erasmus+ projektom. Prihlásil som sa naň, pretože sa týka oblastí, o ktoré sa zaujímam – ľudí, ktorí musia prekonávať vo svojom živote rôzne bariéry a o spôsoby, ako sa začleniť na pracovný trh či zvýšiť uplatniteľnosť mladých ľudí. Aby to neskončilo len tak, vytvorili sme za neuveriteľne krátky čas jednoduchú brožúrku a webovú stránku, kde sa nachádzajú aj fotografie z kurzu – viac nájdete tu.

 

Pevne verím, že organizácie Tady v Rožňově a Brno for you budú naďalej vytvárať tak dobré projekty, akým bol aj tento kurz a že vás to namotivovalo zúčastniť sa nejakého kurzu Erasmus+.