Peter má 26 rokov.  Je chalanisko, statný a odvážny. Pochádza z metropoly východu Košice a už dlhodobo pôsobí v Dánsku, kde študuje, pracuje a dláždi si tam cestu k úspešnej budúcnosti. Prečítaj si rozhovor o jeho úspechoch aj neúspechoch, nechaj sa inšpirovať jeho cestou.A ak sa chceš dozvedieť niečo viac o štúdiu v Dánsku, potom tento článok je tiež pre teba.

Peter, čo si robil po strednej škole? 

Po strednej škole som robil veľmi veľa rôzných vecí.  Aktívne som sa venoval obchodným činnostiam. Robil som obchodného reprezentanta, neskôr obchodného manažéra v spoločnosti zameranej na rozvoj finančnej gramotnosti v rodinách. Popri tom som externe študoval právo v Košiciach. Bolo to obdobie, kedy som si myslel, že zmením celý svet. Keďže som si na seba zobral až príliš veľa práce, po krátkej dobe som si uvedomil, že sa to všetko nedá.  Na rok som prerušil štúdium, aby som sa mohol plne venovať podnikaniu. Veril som, že táto skúsenosť bude pre mňa dôležitejšou a významnejšou ako štúdium práva. Musím povedať, že ideály, ktoré ma viedli k štúdiu práva, bohužiaľ úplne zmizli už počas prvých rokov štúdia.

V čom si podnikal?

Finančné sprostredkovanie. Veľmi  ma celkom bavilo. Bola to fajn práca so zaujímavými a šikovnými ľuďmi vo veľmi, ako sa hovorí, “user friendly” spoločnosti. Po štyroch rokoch toho bolo dosť a hľadal som celkovú zmenu v živote, kariére aj vo vzťahoch. Vedel som, že v budúcnosti chcem robiť v obchode a s ľuďmi, ale pre toto obdobie som tomu dal stopku a doprial som si trochu času pre seba.

Okrem toho, že si podnikateľ, si aj cestovateľ. Aké krajiny si navštívil ? Čo si tam robil?

Moje prvé cestovateľské kroky viedli do USA, kde som počas strednej školy absolvoval výmenný pobyt v americkej rodine. Musím povedať, že to pre mňa bola úžasná skúsenosť a určite by som ju každému odporučil. Neskôr som odišiel do Anglicka. Robil som tam všetko možné, od skladania podláh, až po prácu v rôznych podnikoch, v Mc Donalds, KFC či Starbucks. Neskôr som pracoval aj vo firme Pret a manger, ako “assistant of the marketing communications”. Firma je veľmi progresívna v tom, čo robí. Zameriavajú sa na to, ako urobiť správne rozhodnutia a nie, ako urobiť veľa veci správne. To je ten rozdiel medzi “effictivity a efficiency”. Bola to nová a celkom fajn skúsenosť. Nová kultúra, ľudia, proste nový život. Ako som spomínal vyššie, bolo to pre mňa obdobie premýšľania, hľadania sa a takého ničnerobenia.

Čo si robil vo voľnom čase?

Mimo práce som mal veľa času na čítanie, športy, cestovanie a networking. Svoj voľný čas som strávil na rôznych networkových akciách o podnikaní, financiách, inovaciach. Bol to skutočne čas hľadania, spoznávania, cestovania, mentálneho oddychu.

Čo si si odniesol z tohto obdobia?

Veľmi pozitívne v tomto období bolo, že som bol mimo diania na Slovensku, mimo svojej rodiny a mimo toho, čo poznám.  Už len fakt, že človek býva sam a musí všetky veci riešiť podla seba človeka veľa naučia. Od varenia, pranie, cez riešenie vecí na úradoch. S vecami som si musel poradiť sám. Takže určite som dospel a osobnostne vyrástol.

Momentálne však študuješ v Dánsku. Ako si sa tam dostal?  

Po vyše roku v Anglicku som si uvedomil, že sa chcem vrátiť do školy a hľadal som si vhodný program. V UK sa mi štúdium zdalo veľmi drahé (10.000 €)  a aj kultúrne troška mimo toho, čo som chcel študovať. A vtedy som sa cez známeho dozvedel, že študuje v Dánsku a bol so štúdiom spokojný. Už asi po 5 mesiacoch som nastúpil do Dánska na univerzitu na odbor Medzinárodný obchod a marketing

Je to až také jednoduché sa dostať na školu do Dánska?

Asi áno 🙂

Prečo si sa rozhodol zakotviť v Dánsku?

Kvôli vysokým životným štandardom.  Veď nie je tajomstvo, že Dani sú top na svete, a je to aj cítiť všade naokolo, v mnohých oblastiach života. Je tu umožnené človeku tvoriť a venovať sa tomu, čo chce, kariérne ale aj osobnostne. A nie len to. Všetky možné aktivity sú veľmi populárne. Človek si vie vybrať zo širokého spektra vecí, čo sú mu ponúknuté (športy, kultúra…).

V čom je ten Dánsky vzdelávací systém iný ako slovenský?

V Dánsku sa nedáva doraz na teóriu, ale na prax. Je to škola hrou, praxou a skúsenosťami. Vzťah učiteľa a žiaka je veľmi otvorený. Pracujeme na projektoch, ktoré sú robené pre konkrétne účely a pre skutočné firmy. Je tu voľnosť, netlačia do ničoho, skôr ukazujú dobrý príklad, ako má výsledný produkt či služba vyzerať. Každý môže prísť s niečím novým. Nekladú sa tu hranice. Na jednu otázku existuje 10 rôznych odpovedi, narozdiel od Slovenska, kde vysokoškolskí profesori si zakladajú  na poučkách a teórii. Toto je moje pozorovanie.


“Nekladú sa tu hranice. Na jednu otázku existuje 10 rôznych odpovedi, narozdiel od Slovenska, kde vysokoškolskí profesori si zakladajú  na poučkách a teórii.”


Počula som, že Dánska vláda platí grand svojim študentom. Je možné dostať grant aj ako zahraničný študent? Je to náročne?

Je to tak a je to rovnaké pre všetkých študentov EÚ. Študent môže dostať až 750€ mesačne. Samozrejme, musí splniť nejaké kritéria. Študent musí doložiť papier, že ma prácu a že pracuje 12 hodín týždenne. Väčšina študentov si nájde prácu do pol roka po príchode do krajiny. Či je to náročne, tak to neviem posúdiť. Pre mňa to bolo celkom ľahké, veci šli dobre a tiež  som vedel, ako celý proces hľadania prace v Dánsku vyzerá. Ale určite to vyžaduje vystúpenie z komfortnej zóny.

Ako je to s jazykom? Hovoril si po dánsky  po príchode do Dánska?

Nie, hovoril som len anglicky. Dáni, celkovo Škandinávci, majú skvelú angličtinu. Dnes sa samozrejme učím aj dánsky. Majú tu na to skvelý systém.

Nemal si problém, že neovládaš ich jazyk?

Vôbec nie.

Ako ti to ide s dánčinou teraz?

Ide to. Pomaly som sa dánsky učil hneď po príchode a teraz mám intenzívne kurzy – 12 hodín týždenne. Je to skvelé, ak sa viete dohovoriť s domácimi v ich domácom jazyku.

Čo momentálne robíš popri škole?

Popri škole ešte spolupracujem s Dánskou IT firmou, kde pomáham konzultovať marketingové stratégie hlavne digitálneho charakteru.

Plánuješ sa vrátiť  na Slovensko? Aké máš plány do budúcnosti?

Ťažko povedať. Na Slovensku som veľmi často. Momentálne mi vyhovuje táto multi-kultúrna spoločnosť, kde ľudia pochopili, že nemá zmysel nikoho šklatuľkovať, komentovať a posudzovať. Keď idem domov, vždy sa teším. Ale keď sa vraciam do Dánska, teším sa ešte viac 😉


“Momentálne mi vyhovuje táto multi-kultúrna spoločnosť, kde ľudia pochopili, že nemá zmysel nikoho šklatuľkovať, komentovať a posudzovať.”


Posledná otázka pre teba: čo by si odkázal mladším študentom stredných a vysokých škôl?

1. Lepšie je raz zažiť, ako 100 krát počuť. 2. Lepšie je skúsiť a neuspieť než vôbec neskúsiť. 3. Na úspechu sa človek neučí, ale prehry sú tie, ktoré človeka naozaj premenia k lepšiemu (ak sa rozhodne).

Niečo by si ešte dodal?

Na Slovensku si človek vyberá strednú školu keď má 15 rokov,  a vysokú keď ma 19. Je to to veľmi raný vek na to, aby si vedel vybrať rozumne. V Dánsku je bežné, že ľudia si po strednej škole dajú jeden, často aj dva roky pauzu, tzv. “gap year” a idú pracovať, stážovať alebo robiť dobrovoľnícke práce do zahraničia. Robia to, aj keď dokončia bakalára. Človek má možnosť dozrieť a získať odstup od veci,  príp. veci v čas prehodnotiť. Ideálne je, ak pri tom cestuje a spoznáva kultúry, pestuje si odstup od veci každodenného života a takto dozrieva. Takto sa budujú zrelé osobnosti. Chcem mladých ľudí trošku inšpirovať k tomu, že život nemusí byť len taký, ako ho chcú naši rodičia, kamaráti či momentálna trendová skupina. Život môže vyzerať aj inak. Človek si často myslí, že má jasno vo veci, ale bol by som šťastný, keby mne niekde v mojich 18-tich  povedal: “nerieš tak tie veci, aj tak sa skoro všetko zmení, kým budeš mať 25” :). Ani ja nežijem život, ktorý som chcel v dvadsiatke, ale určite mam vyrovnanejší a zrelší pohľad na svet. 


“Chcem mladých ľudí trošku inšpirovať k tomu, že život nemusí byť len taký, ako ho chcú naši rodičia, kamaráti či momentálna trendová skupina.”


Preto: Choďte do nových vecí! Skúšajte, bavte sa, žite 🙂

Ďakujem za skvelý rohovor, Peter 🙂