Dominik Schmidt je v súčasnosti maturantom a posledný polrok  bol aj menteem v mentorskom programe Lead Up. Jeho mentorom nebol nik iný ako herec Juraj Bača, ktorý v súčasnosti hviezdi v slovenskej adaptácii rakúsko-nemeckého seriálu Komisár Rex. Práve so svojím mentorom Jurajom sa mu podarilo natočiť svoj vlastný film. O tom ako sa mu spolupracovalo s Jurajom a ako prebiehalo natáčanie sa rozhovoril pre náš blog.

Pri akej príležitosti si natočil film „Pod dáždnikom“?

Film „Pod dáždnikom“ je výstupom projektu LeadUp, do ktorého som sa prihlásil na začiatku minulého roku.

Čo to je LeadUp?

LeadUp je mentorský program. V podstate dostanete mentora v okruhu, v ktorom by ste sa chceli zlepšiť/poradiť. Tento rok sú okruhy biznis, umenie, IT a politka.
Mentorský program. Ako sa volá Tvoj mentor? Ako Ti pomohol?
Ja som ako mentora dostal herca známeho hlavne z nového seriálu REX – Juraja Baču. Juraj Bača…30 ročný chalan, ktorý mi pomohol nahliadnuť do sveta filmu a „ako sa to vlastne robí“. Zoznámil ma s režisérmi ako Robo Šveda (filmy Anjeli, Démoni, seriál Odsúdené) a režisérom filmu Čiara – Petrom Bebjakom. Tiež som videl zákulisie REXA – majú 3 psíkov, celý filmový štáb tvorí najmenej 50 ľudí, ktorí sú v pohotovosti a snažia sa priniesť na obrazovky niečo jedinečné. A tiež nám spolu s jeho (vtedy) priateľkou Dominikou Richterovou kúpil BubbleTea!

Okrem tohto ste aj nejako užšie spolupracovali?

S Jurajom sme mali vytvoriť aj nejaký výstup našej spolupráce. Spoločné fotky nám prišli ako zlý nápad, preto sme sa dohodli na filme. Dosť dlho som rozmýšľal, čo natočiť – komédiu, drámu, paródiu? Na akú tému? Niečo nadnesené, alebo realistické?

Vybavenie na natáčanie a zásoby pre hercov a štáb

Ako nakoniec prišiel nápad?

Raz som listoval v knižke Nezábudky v burine od Lucie Sárköziovej, mladej slovenskej poetky. Jej báseň Pod dáždnikom je písaná formou dialógu… a práve to, že je písaná dialógom ma viedlo k napísaniu scenáru. Neprepisoval som celú báseň. Vybral som jej istú časť a tiež som sa snažil nájsť kontext a niečo hmatateľné. Pretože základ filmu netvorí lyrika, ale dej. A dej je to niečo „hmatateľné“. Kontaktoval som sa na vydavateľstvo Artis Omnis v Žiline a oni mi poskytli kontakt na Lucku. Po výmene zopár e-mailov a osobnom stretnutí som povolenie na natočenie filmu na motív jej básne.

Ako prebiehalo natáčanie takéhoto filmu?

Natáčalo sa 23-26.6.2017 v Lúčkach pri Kremnici, konkrétne v Oáze sv. Filipa, kde boli ochotní a zapožičali nám priestor. Prišli herci, štáb, pri ohni sa rozobral film a jedli špekačky. Na druhý deň sa natáčalo. Natáčanie bolo náročné – jednak emočne pre hercov, jednak nekomfortom (zapožičané svetlá nehorázne sálali teplo…v priestore, kde sme točili bolo aspoň 50°C (smiech)) a v neposlednom rade – vybavením. Nemali sme možno profesionálne kamery, objektívy, mikrofóny…ale mali sme silných hercov, vďaka ktorým sa podarilo natočiť tento film o láske, viere a odpustení.

Natáčací tím po poslednej klapke

 

Aj tento projekt niekto podporil? Chcel by si sa niekomu poďakovať?

Projekt podporilo Gymnázium Milana Rúfusa, konkrétne Žiarsky gymnaziálny neinvestičný fond, za čo by som sa rád poďakoval. Tiež by som sa rád poďakoval  všetkým účinkujúcim a celému štábu za skvelo odvedenú prácu. Ďalšie poďakovanie patrí Vydavateľstvu ArtisOmnis za prvý kontakt a za možnosť spojiť sa s autorkou textu. Veľké ĎAKUJEM patrí Lucke za možnosť natočiť tento film, ktorý bol najprv len pochabou myšlienkou, ktorá sa zhmotnila do audio-vizuálneho diela. Moje poďakovanie patrí o.z. Future Generation Europe za úžasnú skúsenosť v ich mentorskom programe LeadUp a tiež za možnosť spoznať mnohých inšpiratívnych mladých ľudí. A samozrejme sa chcem poďakovať aj mojim rodičom, že ma podporovali počas príprav natáčania ako aj príprav premiéry.