Prečo ísť na vysokú školu ?

Je alebo nie je vysoká škola dobrý nápad? Túto otázku si kladie veľa stredoškolákov a je celkom možné, že si medzi nimi aj ty. V tomto článku zistíš, prečo by mohlo byť rozhodnutie predĺžiť si „bezstarostné“ roky svojho života jedným z najlepších, aké by si dokázal urobiť. Bez zbytočných slov, poďme rovno na to!

 

Titul

Vysoká škola je v prvom rade, áno, škola. To znamená, že ťa má niečo nové naučiť a lepšie ťa pripraviť na profesionálny život. Magister, inžinier, doktor, a tak ďalej… s titulmi máš dnes väčšiu šancu nájsť si lepšie platenú prácu. Ak sa ešte posnažíš a budeš aj niekde praxovať alebo pôjdeš na stáž, určite nepochybíš.

Samostatnosť

Druhý bod pre teba platí najmä vtedy, ak pôjdeš študovať do iného mesta. Ocitneš sa zrazu mimo domova, bez svojej rodiny, ktorá by sa o teba postarala. Najprv sa budeš možno cítiť  bezradne, no ak to ešte nevieš, veľmi rýchlo sa naučíš variť, prať, upratovať a budeš vedieť, ako ušetriť peniaze. Jednoducho sa postavíš na svoje vlastné nohy. Nikto nemôže oponovať ak poviem, že to sa ti v živote veľmi zíde.

Kontakty

Nová škola znamená nový kolektív a v ňom veľa nových známostí. Spoznáš ľudí z celého Slovenska a medzi nimi aj skvelých parťákov, s ktorými budeš tráviť väčšinu času. Tvoji spolužiaci sa po skončení výšky vydajú svojou cestou a ani nevieš, ako veľmi ti budú môcť v budúcnosti pomôcť napríklad niečo vybaviť.

Štúdium v zahraničí

Snáď každá vysoká škola na Slovensku ti otvára dvere aj do zahraničia. Chcel by si ísť študovať (a samozrejme sa zabávať) do Nemecka, Španielska, Veľkej Británie a x ďalších krajín, dokonca s tým, že by ti za to škola ešte aj platila? Chcel by si si vyskúšať prácu v zahraničnej firme? Mobility a stáže ti toto všetko umožnia zažiť. Z vlastnej skúsenosti hovorím – ver mi, stojí to za to.

Študentský život

Môj zoznam by bez tohto bodu jednoducho nebol kompletný. Vysoká škola určite nie je len o štúdiu a popravde, zábavy je často oveľa viac než učenia sa na skúšky. Na výške zažiješ veľa bláznovstiev, ktoré sa ti na trvalo vryjú do pamäte a smiať sa na nich budeš ešte dlhé roky. Študentské akcie, bláznivé súťaže, rôzne kultúrne podujatia, alko aj nealko „posedenia“ na internátnych izbách. Aj toto sú životné skúsenosti, ktoré nadobudneš. Zábavnou formou.

Za seba ako študenta a za mnohých mojich známych hovorím, že vysoká škola ti zmení život. Možno si síce nie raz ponadávaš nad niektorými predmetmi, pedagógmi či výberom v školskom bufete, no za všetky tie pozitíva študentského života to stojí. Budeš mať v dnešnom svete tak veľmi potrebný titul a ak si šikovný, aj prax v odbore. Ak nebudeš školu úplne flákať, budeš môcť vycestovať do zahraničia, čo je v podstate ďalšia výška na výške. Okrem lúštenia učebných textov sa budeš zabávať. Veľa zabávať. Zoznamovačky, beánie, diskotéky, intrákové párty – každý si nájde to svoje. Nadobudneš kontakty, ktoré budeš môcť v budúcnosti využiť, no najmä získaš ďalších blízkych priateľov. S nimi budeš na „to najlepšie obdobie“ nostalgicky spomínať do konca života. Rozhodnúť sa teda pre vysokú školu a predĺžiť si mladosť? Ja hovorím, že určite áno!

 

Napísal: Michal Dzúrik