Maturita za rohom – Typy a triky ako sa vyhnúť prokrastinácii

Maturita, tak často skloňované slovíčko u stredoškolákov, ktorí sa chystajú ukončiť jednu kapitolu svojho školského života. Prinútiť sa na ňu učiť je niekedy až nemožné, vždy je niečo dôležitejšie. Aj ty si si vravel, že do stužkovej máš čas a potom sa začneš pripravovať na maturitu? Zrazu je polovica decembra a ty si sa stále neodhodlal ani len nakuknúť do učebníc a niečo prečítať? Na písacom stole sa ti začínajú hromadiť papiere, ktoré sa musíš naučiť a ty si predsa nikdy nebol ukážkový študijný typ. Nezúfaj, síce pomaly ale isto ťa čakajú krušné dni a nadíde ten čas, kedy budeš musieť obhájiť svoje vedomosti nadobudnuté  počas tvojho stredoškolského života, ale čítaj ďalej a dozvieš sa, ako zvládnuť toto stresové obdobie ľavou zadnou a učenie ti pôjde od ruky.

 

Zostavenie časového harmonogramu:

Najdôležitejšie je si určiť koľko potrebuješ času na to aby si sa naučil každý predmet a hlavne nezabudni na časovú rezervu. Pretože mnoho krát sa stáva, že presne vtedy keď si mal naplánované sa ísť učiť prišla návšteva, ktorej sa musíš venovať, v televízii ide tvoj najobľúbenejší seriál alebo musíš mame pomôcť umyť riad.

Ďalším dôležitým bodom je stanoviť si minimálny čas, ktorý venuješ učeniu každý deň, odporúčam 2 až 3 hodiny, takže aj keď budeš mať práve najväčšiu krízu budeš sa musieť venovať učivo aspoň 2 hodiny.

 

Časové rozdelenie prestávok:

Áno, aj oddych popri učení je dôležitý, avšak vymedz si presne po akom čase si dáš prestávku, bude ťa to motivovať v učení a v duchu budeš myslieť na to, že už iba 20 minút alebo ešte 20 strán a môžem si dať kávu s niečím sladkým, aby sa ti to lepšie „pálilo“.

Nezabudni,  že prestávka, ale musí byť zaslúžená. Presne si urči ako dlho sa budeš učiť (2 hodiny) alebo koľko strán respektíve tém si musíš prezrieť.

 

Nájdi si študijného partnera:

Ak sa jednoducho nevieš sám donútiť dodržať si pravidelný režim pri učení nájdi si študijného partnera, s ktorým sa môžete navzájom skúšať a tým sa učí každý z vás. Odrazu sa musíš donútiť učiť nie len kvôli sebe, ale aj kvôli svojmu študijnému partnerovi.

 

Študijné priestory:

Ak je vonku pekne, zober si zo sebou študijné materiály a choď sa učiť na dvor alebo do parku, ideálne nechaj doma aj mobilný telefón. Slnko ťa nabije pozitívnou energiou a čerstvý vzduch ti „vyvetrá hlavu“.

Ak je vonku škaredo a ty máš tendenciu byť stále v „obraze“ a zisťovať čo robia tvoji spolužiaci, tak si zbaľ veci ideálne na týždeň a choď k babke. U nej nenájdeš wifi pripojenie a počas tvojich prestávok, ti babka určite pripraví chutné pochutiny.

 

Fixky, farebné nálepky a hudba:

Aj toto sú zaručené pomôcky, ktoré ti uľahčia tvoje trápenie pri učení. Vyznač si a vyfarbi si všetky dôležité informácie, zaznač si, ktoré stránky sú najdôležitejšie a nezabudni si pri tom pustiť motivačnú hudbu, ktorá ťa nebude rušiť. Čím farebnejšie poznámky si vytvoríš, tým identifikovateľnejšími sa pre teba stanú jednotlivé  témy a neskôr zistíš ako ľahko sa dajú zapamätať.

Pusti si hudbu, samozrejme nie tvoje najobľúbenejšie pesničky pri ktorých máš tendenciu si spievať alebo sa zamýšľať nad textom. Práve naopak, YouTube ponúka veľké množstvo motivačnej hudby, ktorá ti pomáha si ľahšie zapamätať učivo a po chvíli zabudneš, že ti niečo hrá v pozadí, takže sa nemusíš báť, že ti hudba začne vadiť.

Ak si zoberieš k srdcu aspoň pár z týchto rád vedz, že tvoja maturita dopadne nad tvoje očakávania. Tieto tipy sú 100 percentne overené a pomohli uspieť nejedenému študentovi pri maturite a pri vysokoškolských skúškach.

Čím dôkladnejšie sa pripravíš na svoju maturitnú skúšku, tým skôr si privlastníš užitočné pomôcky, ktoré oceníš pri tvojom ďalšom študijnom živote.

Tak hlavu hore pozbieraj všetky svoje sily a pusti sa do učenia.

 

 

Napísala:  Adriana Pivková