Klíma  je dlhodobý režim počasia podmienený  slnečným žiarením, zemským povrchom, georeliéfom, cirkuláciou vzduchu, vody a ľudskou činnosťou.

Avšak čo pre nás znamená zmena klímy?

Vedeli ste, že : Najväčší znečisťovatelia ovzdušia z hľadiska dopravy sú lietadlá a autá?

Do roku 2050 budú všetky koralové útesy preč.

V najbližších 100 rokoch by sme mohli stratiť  50% všetkých druhov živočíchov na planéte.

V našich  životoch sa stretávame  s rôznymi  problémami či už sú politické,ekonomické alebo z nášho  súkromného života. Je ťažké  pre nás sa zaoberať aj inými témami ako môžeme vidieť v televízií alebo v novinách. Napriek tomu, by sme nemali prežívať náš život iba povrchne  zo dňa na deň, ale sa aj  zamyslieť nad  našou budúcnosťou,budúcnosťou našich detí a ich detí. Ak by ste si položili v tomto momente otázku : ,,Ako bude svet vyzerať o desiatky rokov? ´´ môžem Vás ubezpečiť ,že informácie ,ktoré sa Vám naskytnú nebudú pozitívne. Najväčšie  a najdôležitejšie problémy  v dnešnej dobe, ktorému čelí naša spoločnosť sú tie ,ktoré voľným okom nevidíte, lebo sa nachádzate na území,ktoré zmeny ešte nezasiahli . Zmena klímy vytvára problémy  ,ktorým svet čelí a bude čeliť v budúcnosti . Sú to následky ľudskej činnosti. Medzi tieto následky  začleňujeme znečistenie vzduchu,vody . Medzi ďalšie možno zaradiť chudobu,hlad ,nedostatok pitnej vody, nedostatok jedla, dezertifikácia, preľudnenie,zvyšovanie teploty zeme,oceánov, postupné vyhynutie  a následné zmiznutie korálových útesov, masívny  výrub dažďových pralesov. Ak nezmeníme niečo vo fungovaní našej spoločnosti, do 10 rokov vyhynú aj niektoré druhy živočíchov ako tigre,slony a mnoho ďalších. Je smutné čo všetko sa odohráva v našom svete a niektorí ľudia o tom ani netušia. Dôvod je jednoduchý – čas. V dnešnom svete nikto z nás nemá  čas sa zaoberať tým, čo bude. Ale kedy si ho spravíme, ak nie teraz ?

Som študentka gymnázia a v mojom okolí sa skoro nikto nezaoberá zmenou klímy,životným prostredím alebo vplyvom človeka na prírodu. Vždy som rozmýšľala nad prírodou, ako to ,že dokáže zvládať toľko obyvateľov, byť stále dokonalá,zabezpečiť vodu,jedlo,vzduch, všetko čo potrebujeme k životu a nič za to od nás nevyžadovať. Zamysleli ste sa niekedy ako dlho vydržíte bez kyslíka? Jasné, ani 5 minút . A bez vody? Možno týždeň. A bez jedla?Maximálne mesiac. Vo svete ľudia denno denne bojujú o vodu či jedlo, aby prežili. V niektorých častiach sveta dosiahlo znečistenie ovzdušia nevídané rozmery, ako napríklad Čína, Chille ,Los  Angeles, Londýn a mnoho ďalších. Nechcem od Vás aby ste prispievali finančne ,keď väčšina z Vás musí živiť rodiny. Nechcem, aby ste si teraz zbalili kufre a odišli pomáhať do Afriky. Jediné o čo Vás prosím a žiadam je zamyslieť sa na chvíľu aký krásny je ten svet vonku a na to ,že naša príroda je len jedna. Vážme si ju, chráňme si ju . Rozprávajme sa o nej. A  čo môžeme zmeniť ? Ako môžeme pomôcť? Nezáleží na tom,že ste iba jedna osoba. Keď začnete Vy, začnú aj iní . Jedna sviečka zapáli tisíce ďalších ,ktoré sú ochotné spraviť z našej planéty lepšie miesto .

Spôsoby, ako vieme pomôcť našej Zemi,  ale zároveň aj sami sebe.

Vybudovanie cyklistických trás  zredukuje  používanie áut ,ktoré vypúšťajú škodlivé plyny do ovzdušia, nadobudnete kondíciu a zadarmo krásne výlety s rodinou.

Recyklácia  odpadu – môžeme odpad opätovne využiť. Použitý materiál sa  aj  ľahšie rozloží.

Kupovanie Eco fľaší /Používať menej plastov – poďakujú sa Vám tisíce živočíchov, pôda taktiež ,ktorá ich nemusí rozkladať stovky rokov

Cestovanie- vyberať si pešiu turistiku, bicyklovanie. Váš organizmus sa poteší a mozog okysličí.

Mäso – obmedziť hlavne hovädzinu a bravčovinu. V dnešnej dobe sa zvieratá chovajú v priam neakceptovateľných podmienkach.Nie je to pre nich zdravé, ani prirodzené. Pri ich chove dobytok produkuje metán ,ktorý taktiež poškodzuje ozónovú vrstvu. Zredukovanie mäsa spôsobí ,že vaše telo nebude také ťažké a pocit únavy vás prejde. Treba zvýšiť príjem zeleniny a ovocia( na rozdiel od Ameriky naše ceny v obchodoch vieme zvládnuť).

Dúfam,že som vás inšpirovala ! Teraz je čas na zmenu a tá zmena začína u Vás!

Katarína Huňorová