1. miesto v kategórii „Rozvoj miest“ patrí Tatiane Lekýrovej, študentke, ČVUT v Prahe, Fakulta informačných technológií. Prečítajte si o tom, čo Tatiana zažila počas svojho pobytu v Číne a čo by rada videla aj na Slovensku.


Znamená doprava budúcnosti nevyhnutne lepší pohon a lepšie stroje?

Na úvod by som Vám rada opísala príbeh. Príbeh každodenný, ktorý by bolo možno lepšie nazvať mojou dennou rutinou než príbehom. Je osem hodín ráno a ja sa strhávam zo sna a neveriacky hľadiac na hodiny (ako každé ráno), že som opäť zaspala, na seba hádžem jednotlivé kusy oblečenia a v rýchlosti si popri tom umývam zuby a sypem veci do tašky.

Bývam síce v kampuse univerzity, ale ten je taký rozľahlý, že do školy mi to aj tak trvá pešo tridsať minút. Moja hodina začína presne za desať. Nechcem znovu meškať! Po asi trojsekundovom uvažovaní si uvedomím, že ja vlastne meškať nemusím. Pár krokov od internátu sú totiž zaparkované desiatky bicyklov. Zdieľaných bicyklov. Poučená zo svojich predchádzajúcich meškaní sa teda vyberám k odparkovaným bicyklom, vyťahujem telefón a jednoducho pomocou aplikácie odomykám jeden z týchto dvojkolesových strojov a už si to poctivo smerujem do školy. Na hodinu som ani tentoraz neprišla neskoro.

Možno si poviete, kde som to študovala, keď mi to cez polku kampusu trvalo tridsať minút pešo do školy. Vďaka svojej univerzite v Prahe som mala možnosť vyskúšať si semester v Číne a porovnať si náš vysokoškolský systém s tým ich a odniesť si nespočetné množstvo nových skúseností a kontaktov. Nikdy by som si nebola pomyslela, že budem svoju domovinu porovnávať práve s krajinou ako je Čína, avšak práve to sa chystám v tejto eseji urobiť.

Nebudem tu opisovať všetko nové, čo ma uchvátilo a zaujalo, pretože o tom by som mohla napísať viacero esejí, ale spomeniem niečo, čo mi mnohokrát uľahčilo až priam zachránilo život. Tým niečím sú bezstanicové zdieľané bicykle – anglicky tzv. “dockless shared bikes”.

Zdieľané bicykle nie sú úplnou novinkou ani v našich končinách, avšak v čom sú tieto bicykle skvelé, je ich dostupnosť a jednoduchosť použitia. Stačí, aby ste si do svojho telefónu stiahli a nainštalovali aplikáciu danej spoločnosti (pre záujemcov spomeniem názvy firiem – Ofo, Mobike, Bluegogo a ďalšie), vyplnili registračné údaje, zaplatili depozit a môžete sa spokojne voziť.

Celkovo táto aktivita “vstupu do sveta zdieľaných bicyklov” trvá asi 5 minút. Aby som trochu priblížila jednotlivé detaily, registračné údaje pozostávajú z identifikačných údajov ako meno, priezvisko, kópia občianskeho preukazu alebo pasu, ďalej telefónne číslo na overenie a číslo Vašej bankovej karty. Depozit činí v prepočte okolo 14 eur, ktorý si môžete kedykoľvek vybrať z Vášho účtu v aplikácii, ak už o službu záujem nemáte. Jednotlivé jazdy sú prakticky zadarmo, iba párkrát sa stane, že musíte zaplatiť malú sumu za hodinu jazdy. V prepočte je to asi 10 centov.

Odomykanie bicykla je tiež veľmi triviálna záležitosť. Pomocou aplikácie naskenujete QR kód umiestnený na bicykli, ten Vám bicykel spáruje s datábazou uloženou na čínskom serveri a aplikácia zobrazí na Vašom mobilnom zariadení štvormiestny kód na odomknutie. Tento kód zadáte do číselníka na vybranom bicykli, zámok sa odomkne a Váš bicykel je pripravený na použitie. Po skončení používania bicykel môžete zaparkovať na ľubovoľnom mieste, zamknúť ho a tým ste vybavený. Ak na bicykli náhodou pri jeho používaní objavíte nejakú závadu, zadáte ju do aplikácie, zamknete bicykel a daná spoločnosť ho príde opraviť.

Bicykle sa dajú v Číne nájsť všade. Keď poviem, že na každom kroku, tak to vôbec nezveličím, pretože taká je skutočnosť. Tým, že v tejto krajine využívajú systém zdieľaných bicyklov bez ich parkovania v doku (t.j. na konkrétnom mieste určenom na parkovanie), je používanie bicyklov veľmi jednoduché, pretože ich nemusíte hľadať na konkrétnych miestach, ale nachádzate ich všade a rovnako ich kdekoľvek môžete aj parkovať. Opísané detaily sa u rôznych spoločností poskytujúcich služby zdieľaných bicyklov líšia, avšak rozdiely sú drobné a v zásade služby fungujú rovnako.

Takéto zdieľané bicykle sú väčšinou veľmi ľahkej konštrukcie a obsahujú zvonček, svetlá, brzdy a košík, čo sa môže hodiť, ak sa práve vraciate z nákupu. Jednoduché vybavenie, ktoré ale plní svoju funkciu ideálne – zvonček je v Číne často najdôležitejšou súčiastkou, keďže sa v tejto krajine musíte neustále prebíjať cez nekonečné davy ľudí.

Bezstanicový systém zdieľaných bicyklov nájdete vo všetkých väčších čínskych mestách. Preto aj cestovanie v rámci miest bolo jednoduché – nezáležalo na tom, či som bola v Pekingu, Šanghaji alebo mestách na juhu Číny, s mobilnou aplikáciou som si bicykel mohla požičať všade a za pár drobných sa presúvať po týchto metropolách (a častokrát aj rýchlejšie ako motorové vozidlá, keďže na bicykli je veľmi jednoduché vyhýbať sa dopravným zápcham). Ako bonus som bola v pohybe a robila aj niečo pre svoje zdravie a tiež pre životné prostredie.

Podobné davy ľudí ako v “krajine stredu” u nás takmer nenájdete, avšak obdobná služba by sa nám určite hodila. Po návrate domov a menšom reverznom kultúrnom šoku to bola jedna z vecí, ktorá mi chýbala najviac a ktorej prínos som až spätne dokázala úplne oceniť.

Začínam si všímať, že podobné služby sa rozbiehajú aj v strednej Európe, avšak majú jednu vec odlišnú, a to, že vždy majú parkovacie stanice, prípadne špeciálne vyhradené zóny, kam sa musia po ukončení jazdy umiestniť (t.j nie sú “dockless”). Táto skutočnosť robí systém podobný tomu s mestskou hromadnou dopravou – vždy sa musíte dostať na zastávku daného dopravného prostriedku. A tá môže byť celkom ďaleko od Vášho domova. Druhou odrádzajúcou skutočnosťou je, že bicyklov býva v mestách príliš málo a často v lokalitách, kde ich potrebujete, žiadne nie sú.

Prečo by som teda rada videla službu bezstanicových zdieľaných bicyklov aj u nás? Dôvody sú nasledovné. Vidím v tomto spôsobe prepravy dopravu budúcnosti. Krok vpred nemusí vždy znamenať zlepšenie výkonu strojov.

Bicykel je ekologický dopravný prostriedok, ktorý neničí životné prostredie a je mnohokrát rýchlejší ako preprava autom či mestská hromadná doprava. Myslím si, že Slovensko sa má ešte v mnohom čo učiť, čo sa týka ekológie a zavedenie spomenutej zdieľanej dopravy by bolo veľkým krokom napred.

Využívaním tohto spôsobu dopravy som bola neustále v pohybe a vedela sa dostať aj na iným vozidlám neprístupné miesta. Pri súčasnom trende sedavého životného štýlu by bicyklovanie zaiste ocenila nemalá časť populácie. Hlavne keď nejde o žiadny vrcholový šport, ale mestskú cyklistiku, ktorú zvládne robiť ktokoľvek.

A v neposlednom rade, čo ako študent veľmi oceňujem na zdieľaných bicykloch je ich nízka finančná nákladnosť. Možno si poviete, že si jednoducho môžem kúpiť bicykel, avšak ten musím niekde skladovať a starať sa oň, a keďže na tieto úkony som príliš pohodlná, bike-sharing považujem za veľmi užitočný.

Zavedenie bike-sharingu bez parkovacích staníc nemusí byť vôbec zložité. Existujú dve alternatívy, a to vytvorenie lokálnej spoločnosti prevádzkujúcej bicykle, alebo podobne ako to urobili iné európske mestá (napr. Miláno alebo Praha), vytvorenie lokálnej pobočky zahraničnej spoločnosti. V prípade prvej alternatívy je potrebné vytvoriť aplikáciu a zabezpečiť bicykle, v prípade druhej možnosti sú tieto veci poskytnuté a hľadá sa lokálny partner. V praxi potrebujete nadšencov z rôznych sfér – programátorov, marketérov a ľudí,

ktorí sa budú starať o prevádzku bicyklov. Myslím si, že práve príchod zahraničnej spoločnosti na Slovensko by bol tou schodnejšou cestou, keďže tieto spoločnosti už majú meno a potrebné know-how.

Uvedomujem si, že s príchodom zdieľaných bicyklov by slovenské mestá museli upraviť svoju infraštruktúru. Zároveň si však myslím, že by to bol skvelý krok vpred a bol by vytvorený väčší priestor a azda aj vzrástol záujem o cyklistiku. S optimizmom dúfam, že podobná služba sa čoskoro objaví aj u nás a ja budem môcť podobne ako počas výmenného semestra jednoducho odomknúť bicykel a nasadnúť naň. Súčasne tiež verím, že keď sa u nás podobný systém vytvorí, rozšíri sa aj do iných častí Slovenska a neostane iba v hlavnom meste a že celé Slovensko bude bližšie k spôsobu dopravy, ktorý je priateľskejší k našej planéte.