Na tento článok som sa pripravoval už dlhšie, nie že by to bolo o rozhodovaní, ale skôr to bolo o hľadaní slov na odkomunikovanie tohto rozhodnutia. Tí, ktorí ma poznajú, tak vedia, že jedným z dôvodov, prečo som kedysi neziskovú organizáciu Future Generation Europe zakladal, bolo aj to, že som si chcel uskuto

čniť svoj sen na realizáciu mentorského programu Lead Up. Sen sa stal skutočnosťou a dnes sa pripravuje jeho 4. ročník, ale tentoraz už nebudem v pozícii project leadera ja, ale iná osoba.

Ľudia v mojom okolí, ktorí vedeli o mojich umýsloch, sa ma pýtali, prečo vlastne opúšťam toto svoje dieťa (takto som pateticky Lead Up volal). Vtedy som vystrúhl ešte patetickejšiu odpoveď, veď každé zdravé dieťa musí raz vyletieť z hniezda. Ak dáme bokom túto moju patetickosť, zistíme, že je tam kusisko pravdy. Každá motivačná literatúra hovorí, že najťažší krok jeten prvý. Ja si v tomto prípade dovolím oponovať, pre mňa bolo najťažšie posunúť projekt ďalej. Ďalším krokom v tomto prípade musí byť, že projekt bude schopný prežiť aj bez ochrannej ruky otca zakladateľa a podľa mňa až vtedy sa ukáže kvalita samotného projektu.

Nad myšlienkou prenechať vedenie niekomu inému som sa začal zamýšľať ešte minulý rok. Tie myšlienky boli rôzne. Je to dobrý krok? Nebude ma to mrzieť? Zvládne to ten človek? Bohužiaľ som ale nespravil žiaden krok, lebo som vo svojom okolí nevidel človeka, ktorý by bral Lead Up ako niečo viac, nie len ako prácu, ale aj ako poslanie formovať mladých ľudí. Takúto osobu som stretol tento rok, a preto môžem v pokoji sa presunúť na pozíciu akéhosi supervísora, ktorý bude dohliadať na kvalitu projektu a bude konzultovať jeho činnosť.

Ďalším aspektom, ktorý mi napomohol v mojom rozhodnutí, bola istá snaha posunúť ďalej aj samotnú organizáciu a ľudí v nej. Podpredsedom som od jej vzniku a približne v tom čase som sa stal aj project leaderom a jednak mi to neprišlo správne a ani zdravé, aby tento stav pretrval. Preto končím ako project leader, a preto už nebudem od septembra ani podpredsedom FGE. Chcem dať možnosť ľuďom v FGE zažiť to, čo som mal možnosť ja. Jednak tie super okamihy vo “svetle reflektorov”, ale aj tie menej príjemné, kedy človek má toho dosť, je na dne so silami ale vie, že musí. Pretože tu nie je nik iný, kto by to spravil zaňho. Toto je podľa mňa tá najlepšia škola, ktorú nenahradí nič.

A o tom, ako bude vyzerať najbližšie kolo Lead Up-u, Vám povie viac nový project leader, za seba môžem len podotknúť, že sa máte na čo tešiť 🙂

Tomáš Hajdušek