Rozhovor s autorom projektu Mini-Erasmus

2 roky, 2200 žiakov, 80 dobrovoľníkov, 130 stredných škôl a 32 fakúlt po celom Slovensku. To je bilancia nášho projektu Mini-Erasmus od jeho vzniku až po dnes. Misiou projektu je priniesť informácie a skúsenosti pre bežných žiakov na ktorých sa v tomto akosi zabudlo. Program štartuje v novembri 2017 /konkrétne 19.11 – 23.11.2017 – poznač si do kalendára 🙂 / už svoje šieste kolo. My sme si pre Vás pripravili rozhovor s autorom projektu a predsedom našej organizácie Matúšom Jarolínom. Prečítajte si nasledujúcich pár riadkov a zistíte trochu viac o budúcnosti ako aj minulosti projektu.

Aký je rozdiel medzi organizovaním Mini-Erasmus pred dvoma rokmi a dnes? Je to v niečom iné?

Povedal by som, že základný rozdiel je v skúsenosti. Ja by som týmto aj veľmi rád podnietil všetkých, ktorí chcú robiť svoje projekty. Na začiatku je to taký neprebádaný svet kde dáte na papier veľa crazy vecí a potom ich v realite skúšate. Je to adrenalín, niekedy sa to podarí, niekedy nie. Teraz sme oveľa viac sebavedomejší. Vieme čo funguje, vieme čo nie. Mini-Erasmus by som prirovnal k človeku, najprv to bolo dieťa, ktoré teraz vyrástlo. Teraz vieme naplánovať všetko v predstihu a vieme čo sa asi v ktorom momente stane.

Ak budete niekedy robiť vlastnú vec, nevykašlite sa na to po prvom a druhom raze. Naučte sa milovať inovácie a vývoj toho čo robíte.

Čo by si ešte na projekte zlepšil?

Ono je stále čo zlepšovať. Mysleli sme si, že už tam nič nevymyslíme. Omyl. Teraz sme sa rozhodli rozšíriť projekt aj o krátky program v nedeľu večer. Na mieste sú už všetci žiaci. Uvedomili sme si, že len písať manuály a dokumenty nestačí. Vždy sa na to treba pozrieť z pohľadu zákazníka. Veľa žiakov nemá od momentu čo sadne na vlak internet, nemôže sa registrovať na program, neprečíta si ho celý. V nedeľu teda venujeme základným informáciam ohľadom programu a načrtneme základné témy projektu.

Okrem toho každý projekt dávame dokopy niečo ako hlavnú tému kola. Aj Mini-Erasmus je určitým spôsobom tematický príbeh a keď lepím dokopy koncept, rád sa naň tak pozerám. Je to viac sranda. Minule sme chceli ukázať predovšetkým nový prvok – svet povolaní cez prednášku “čo po škole”. Aj keď táto prednáška bude súčasťou na každej fakulte, hlavnou témou je niečo čo od nás účastníci už dávno chceli – spoznať sa medzi sebou. Plánujeme rôzne sprievodné aktivity vďaka ktorým sa žiaci z celého Slovenska spoznajú.

Tento krát je v projekte prvý krát zahrnutý manipulačný poplatok 10,- EUR. Čo viedlo k jeho zaradeniu?

Mám pocit, že toto bude otázka, ktorú sa nás najbližšie mesiace veľa ľudí spýta. Bolo to ťažké rozhodovanie, no bohuziaľ každá vec niečo stojí. Keď robíte projekt, najviac ťa vyčerpáva a deprimuje financovanie. Ak ho nemáš, nemôžeš robiť program, pozývať hostí. Z čoho to zaplatíš? My máme skvelého sponzora, Nadáciu ESET, avšak náklady projektu sú ďaleko vyššie. Zaradením poplatku si vytvárame veľký pokoj v hlave a môžeme sa sústrediť na to, čo s väčším budgetom účastníkom prinesieme. Peniaze sa použijú na projekt ako aj ostatné činnosti organizácie v rámci stanov. Nič z toho nepôjde na odmeny, my všetci ostávame v FGE dobrovoľníci.

Toto rozhodnutie je aj snaha dostať odpoveď na otázku – aká je hodnota projektu? Ak by tento projekt žiakom nestál za tých 10,- EUR, úprimne neviem či v ňom chcem pokračovať. Treba si uvedomiť, že mesiac október a november, sú mesiace kedy sa na projekte pracuje kvázi full-time, čo pri skutočnom zamestnaní a iných aktivitách naozaj nie je jednoduché. Prebieha komunikácia s okolo 30 fakultami, 80 dobrovoľníkmi, 600 študentmi, ich strednými školami, partnermi, trénermi. Občas do toho pribudne nejaký prúser, ktorý treba riešiť. Je to celkom fuška. Toto je však jeden zo spôsobov ako si zachovať pokoj a všetko spraviť v predstihu. Veľmi dúfam, že to žiaci pochopia.

Ako prebiehajú prípravy na tento novembrový Mini-Erasmus?

Momentálne sme vo fáze finalizácie vysokých škôl, administratívy a prípravy kampane pre stredné školy. Osobitný tím začína pracovať na podujatí Networking Night, ktoré sa uskutoční v pondelok v Bratislave. S tým je tiež extra veľa práce, je to taký projekt v projekte. Úprimne by sme radi rozšírili ešte viac projektový tím, či už o mladých pracujúcich alebo VŠ študentov.

Projekt je krásna príležitosť “omáknuť” si všetky dôležité prvky pri robení projektu/služby/produktu. Zlepšíš sa v marketingu, komunikácií, managemente, plánovaní, staneš sa prúsero-hasič. A HLAVNE pomôžeš dobrej veci a žiakom v najdôležitejšom rozhodnutí v ich živote. Na to tu každý kašle, my nechceme. Preto by som využil príležitosť a pozval záujemcov do práce na tomto veľkom projekte. Pri tom budem dúfať, že sa medzi novými členmi nájde aj nový projekt líder do budúcna 🙂

Čo by si na záver odkázal budúcim “Mini-erasmákom”?

Neseď doma a prídi. Písomku čo si zameškal si dopíšeš o týždeň. 🙂

Spracovala:

Ivana Čorbová
PR Manager, FGE